Większy zasięg sygnałów od satelitów systemu Galileo

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) oznajmiła o starcie emisji roboczych sygnałów nawigacyjnych przez kolejne dwie satelity działające w ramach systemu Galileo – europejskiego odpowiednika systemu GPS. Zwiększa to pokrycie nieba przez system nawigacyjny Galileo. Orbitery Galileo numer 9 a także 10 zostały wystrzelone 11.09.15 r. Po zrealizowaniu długich, skomplikowanych testów na orbicie, udało się potwierdzić ich pracowanie w pełni zgodnie z wyliczeniami. Szczególnie, z wykorzystaniem 20-metrowej anteny znajdującej się w siedzibie ESA na terenie Belgii, zrealizowano pomiary częstotliwości radiowych sygnałów od tych satelitów, aby ocenić kształt sygnału a także jego rozdzielczość.

Przetestowano także wydajność współpracy z naziemną siecią systemu satelitarnego Galileo. Testy były koordynowane z Galileo Control Centres w mieście Oberpfaffenhofen w Niemczech oraz we Fucino we Włoszech. W pierwszym przypadku sprawdzano nadawanie poleceń oraz pilnowanie orbiterów, a w drugim nadzorowanie odbierania danych nawigacyjnych dedykowanych odbiorcom. Badania skończyły się satysfakcjonującymi wynikami nawet nieco szybciej aniżeli zakładał harmonogram. 29 stycznia b.r. orbitery rozpoczęły wysyłanie właściwych informacji nawigacyjnych. ESA wykonuje obecnie też badania 2-óch kolejnych orbiterów systemu nawigacji (o numerze 11 oraz 12), które zostały wystrzelone 17 grudnia 2015 r. Tymczasem satelity nr 13 i 14 przeszły w ostatnim czasie badania przed wysłaniem na orbitę na terenie centrum ESTEC w Noordwijk na terenie Holandii a następnie zostały schowane do magazynowania w oczekiwaniu na wystrzelenie.

W międzyczasie na terenie Niemiec ma miejsce produkcja 12 następnych orbiterów Galileo. Pełny system Galileo będzie liczył 24 satelity. Na chwilę obecną emitowane dane nawigacyjne są w formie „tymczasowej” – wykorzystuje je przemysł satelitarny do przygotowania produktów a także usług, jakie przyszłości będą udostępnione samym użytkownikom.

About the author