Bardzo trudne życie krajowego fintechu. Tylko wybrani są w stanie zarabiać.

Efekty przeprowadzonych badań były omawiane”przedstawione w trakcie 28. Forum Ekonomicznego w Krynicy. Brało w tym spotkaniu udział wiele przedsiębiorstw obecnych w sektorze finansów w oparciu o innowacyjne technologie. O tym, z jakiego powodu krajowym fintechom daleko do tytułu rekinów przedsiębiorczości, debatowano w trakcie panelu dyskusyjnego „Polski Fintech 2018”.

Jak prezentuje się typowy statystyczny fintech? Będzie to mikro firma, zatrudniająca w głównej mierze z mężczyzn. Najczęściej funkcjonuje w obszarze płatności jak również uzyskuje niskie biorąc pod uwagę możliwości tego sektora wyniki dochodowe (do 5 mln zł). Wiele podmiotów będzie skupiać się na krajowym rynku. Niespełna 15 proc. funkcjonuje na terenie Ameryki Południowej oraz w Azji. Skąd pochodzi finansowanie? Więcej niż połowa firm bazuje na środkach osobistych, około 25 proc. pobiera finansowanie od funduszy VC, reszta wspiera się aniołami biznesu. – Mamy nadal wiele do wykonania – określił te badania Piotr Brewiński.

Za to Paweł Sobkow, pracujący jako prezes BitBay, polskiej giełdy kryptowalut, uwypuklił zacofanie naszych przepisów pod kątem rzeczywistości, w której pracują fintechy. To w związku z tym chociażby BitBay przeniosła się na teren Malty, jaka słynie z przyjaznego otoczenia legislacyjnego dla przedsiębiorstw działających w obszarze kryptowalut – Chcemy jasnych reguł gry. Stanowi to warunek, żeby polskie fintechy byly w stanie się rozwijać – ocenił Sobkow. Jednocześnie dodał, iż stan ten się poprawia. Przyczyniło się do tego stworzenie departamentu innowacji finansowych FinTech przy Komisji Nadzoru Finansowego, czym zarządza, co kierowane jest przez Artur Granicki.

Wiosną została powołana również grupa robocza ds. blockhain, jaka łączy tak przedstawicieli administracji, kluczowych urzędów, Narodowego Banku Polskiego, a także paru graczy na rynku.

Krajowe banki wsparły fintechy

Po której stronie sporu opowiedziały się nasze placówki bankowe? Czy nadążają za zmianami technologicznymi na rynku finansowym? Jak mówił Brunon Bartkiewicz, prezes ING Banku Śląskiego, w tym sektorze absolutnie nie było tak tłoczno jak dziś. – Różne podmioty zawsze pojawiały się, jednak w dzisiejszych czasach jest ich zdecydowanie więcej. Odnajdzie się jednak miejsce dla każdego – ocenił Bartkiewicz.

Zaznaczył także, iż zmienił się charakter działania sektora bankowego i fintechów. – W zasadzie kilka lat wcześniej nowe firmy spoglądały spode łba na bankowców, traktując ich identycznie jak konkurencję w drodze do klientów. W tej chwili coraz więcej fintechów stara się współpracować z bankami – podkreślił. Funkcjonowanie w branży w pojedynkę to ogromne wyzwanie. Jak podkreślił Bartkiewicz, wejście do sektora jak również wykreowanie młodej firmy jest bardzo proste. Schody rozpoczynają się wraz ze staraniami wykreowania skali. Z kolei utrzymanie jej stanowi wyzwanie.

About the author